Iwona Citkowska
Krzysztof Majnusz

Z wizytą u pana Priessnitza

 

 

 

       
     Jeseník-Lázně są malowniczo położone na stokach Studničního Wzgórza niespełna 2 km od miasta Jesenik, na średniej wysokości 620 m nad poziomem morza, w najbardziej na północ wysuniętym fragmencie czeskiego Śląska i Moraw. Uzdrowisko, umiejętnie rozplanowane w przepięknym krajobrazie, góruje nad okolicą. Z trzech stron: wschodu, zachodu i południa, chronione jest przez wysokie masywy górskie, jedynie biegnąca na wschód dolina otwarta jest na polskie równiny.  
       
     Swoje powstanie oraz późniejszą sławę uzdrowisko zawdzięcza jednemu człowiekowi – Vincenzovi Priessnitzovi (1799–1851), twórcy i propagatorowi wodolecznictwa, który w 1822 roku założył w ówczesnym Grafenbergu pierwszą na świecie placówkę stosującą wodolecznictwo. Priessnitz był lekarzem, który swój dar otrzymał od „Pana Boga , posiadał intuicję, nadzwyczajne zdolności obserwacyjne oraz świetną pamięć a ponadto wprowadził swoje myśli w życie w odpowiednim miejscu i czasie. Dostojnym kontynuatorem był doktor Josef Schindler (1814–1890), który przejął kierowanie uzdrowiska w 1853 r. i stał na jego czele 38 lat. Następcą Schindlera został jego asystent dr Eduard Emmel, który wzbogacił metody lecznicze o kolejne zabiegi, np. wprowadził masaże.  
       
     Światowy poziom uzdrowisko Gräfenberg osiągnęło, kiedy na jego czele stał ordynator dr Josef Reinhold (1885–1947), świetny psychiatra i psycholog, który potrafił połączyć dziedzictwo Priessnitza z najnowocześniejszymi zdobyczami medycyny. Po 1945 roku przyszłość uzdrowiska była niejasna, ale na szczęście uzdrowisko otrzymało możliwość dalszego rozwoju. W 1992 uzdrowisko Jesenik zostało sprywatyzowane. Utworzona została spółka akcyjna, która w swojej nazwie zawiera nazwisko słynnego założyciela: Sanatorium Priessnitz s.a. W znaku uzdrowiska znajduje się lew, symbolizujący zwycięską drogę Priessnitzowego wodolecznictwa;
lew zobowiązujący jednocześnie następców „wodnego lekarza“ do tego, że będą nadal stosowali czyste naturalne metody
razem z najnowszymi zdobyczami nauki, by przywracać ludziom zdrowie i radość życia.
 
       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiały źródłowe:
Przewodnik turystyczny po Kraju Ołomunieckim i Województwie Opolskim 2012
www.jaskolkaslaska.eu/ 1008/vinzenz-priessnitz-zimna- woda-zdrowia-doda
opolskie.regiopedia.pl/ wiki/vincenz-priessnitz-i- uzdrowisko-w-jeseniku