|
Pierwszym założeniem
obronnym na górze Chojnik był podobno gród plemienia Bobrzan. Pierwszą
udokumentowaną budowlą, był wzniesiony w II połowie XIII wieku przez
Bolesława Łysego-Rogatkę dwór myśliwski o cechach obronnych. Dwór ten
pod koniec XIII wieku rozbudował Bolko I Surowy. Za czasów Bolka II,
prawdopodobnie około 1355 roku, wzniesiono na Chojniku zamek zastępując
wcześniejszy dwór. Na skalistym szczycie opadającym od południa pionową
ścianą powstała trudna do zdobycia kamienna twierdza.
Zachodnią część
nieregularnego czworoboku założenia zajmował budynek mieszkalny, a wschodnią
– okrągła wieża. Pozostałe boki niewielkiego dziedzińca to potężne
mury. Po śmierci Bolka II wdowa po nim księżna Agnieszka oddała zamek w
1392 roku późniejszemu protoplaście potężnego śląskiego rodu –
Gotsche Schoffowi. W rękach tego rodu zamek pozostawał do końca swojego
istnienia. Gotsche Schoff wzbogacił istniejące zabudowania w 1405 roku o
kaplicę św.Jerzego i św.Katarzyny, którą umieścił nad bramą wjazdową
w wykuszu z czerwonego piaskowca (niedawno częściowo odbudowaną). W XV
wieku warownia została mocno rozbudowana. Od strony północno-wschodniej
powstał rozległy zamek dolny o nieregularnym kształcie, który zajęły głównie
pomieszczenia gospodarcze. Na środku dziedzińca zamku dolnego wzniesiono
kamienny pręgierz.
Zamek nigdy nie
posiadał studni, a wodę gromadzono w skalnych cysternach. W pierwszej
połowie XVI wieku dokonano kolejnej rozbudowy. Powstał wtedy otoczony
murami trzeci dziedziniec przylegający do zachodniego muru zamku dolnego.
Prawdopodobnie podczas tej rozbudowy zwieńczono wszystkie mury zamkowe
krenelażem. W 1560 roku od strony północnej całego założenia
dobudowano obszerną basteję. Wojna trzydziestoletnia spowodowała, że
zamek umocniono od strony najłatwiejszego dostępu fortyfikacjami i
dodatkową bramą wjazdową. Kiedy w 1634 roku ścięto Jana Ulryka von
Schaffgotscha, zamek został skonfiskowany przez cesarza, jednak w 1649 roku
zwrócono go poprzednim właścicielom. Gdy 31 sierpnia 1675 roku zamek spłonął
od uderzenia pioruna nie podjęto się już odbudowy. Opuszczona warownia
popadła w ruinę.
W 1822 roku
utworzono tu odwiedzane chętnie przez turystów-kuracjuszy funkcjonujące
do dziś schronisko.
|