Gliwickie Metamorfozy

II Wielka Eskapada Metamorfoz

Łomnica

Małgorzata Malanowicz
Zdjęcia: uczestnicy wyprawy

V.2012
www.gliwiczanie.pl gliwickie_metamorfozy@op.pl  

 

 

       
   Łomnica to jedna z największych wsi w Kotlinie Jeleniogórskiej, jej początki sięgają XIV wieku. Przebudowa istniejącego wcześniej dworu na barokowy pałac nastąpiła w latach 1705-1725. Kierował nią znany śląski architekt Martin Frantz. W latach 1803-1804, ówczesny właściciel majątku Christian Mentzel wzniósł w bliskim sąsiedztwie pałacu klasycystyczny budynek zwany dziś Domem Wdowy. W 1835 roku dobra nabył Carl von Kuester - przebudował on rezydencję wg projektu Alberta Tollberga. W rękach tej rodziny majątek pozostawał do 1945 roku. Po wojnie w pałacu mieściła się przez jakiś czas szkoła, później ulegał już wyłącznie dewastacjom. W 1992 roku nabył go wnuk przedwojennych właścicieli.

   Właściwy pałac jest obecnie trzykondygnacyjną budowlą z mieszkalnym poddaszem i chaeakterystycznymi spłaszczonymi dachami-hełmami. Główne wejście zdobi barokowy portal. Wewnątrz zachował się niezmieniony układ przestrzenny, w tym hall i klatka schodowa. Przetrwały duże fragmenty fresków z pocz. XVIII wieku oraz fasety z czasów przebudowy w 1838 roku. 

   Na pierwszym piętrze prezentowana jest stała wystawa "Dolina pałaców i ogrodów - Kotlina Jeleniogórska na Śląsku - nasze wspólne dziedzictwo kulturowe".

   Stojący obok drugi pałac zwany jest Małym Pałacem lub Domem Wdowy. To dwukondygnacyjny budynek na planie prostokąta, kryty stromym dachem, ze sklepioną przelotową sienią.

   Na obrzeżu założenia pałacowo-parkowego znajduje się rozległy folwark z zabudowaniami z XVIII i XIX wieku. Znajdują się tam stajnia, oficyna, spichlerz, stodoła i kuźnia.

       
       

 

 

Materiały źródłowe:

Środek A., Napierała P., W dolinie pałaców i ogrodów, Wrocław 2010