Gliwickie Metamorfozy

Wielka Eskapada Metamorfoz

Pałac w Rożnicy

Małgorzata Malanowicz

V.2011
www.gliwiczanie.pl gliwickie_metamorfozy@op.pl  

 

 

       
     Pierwsze wzmianki historyczne o tej miejscowości pochodzą z wieku XIV, kiedy Rożnica była własnością syna wojewody sandomierskiego Mściwoja. W następnych latach majątek często zmieniał właścicieli, ostatnim z nich był Antoni Badeni. Na cmentarzu kościelnym w Sędziszowie zachowały się nagrobki jego i jego żony Petroneli z Kiełczewskich. To właśnie Badeni wybudował w 1900 roku pałac wzorowany na renesansowych weneckich willach. Wg zachowanej archiwalnej notatki pałac był „... piętrowy, z dachem łamanym w styl francuski, kryty gontem, z kaplicą, salą balową, z trzema tarasami. Na dole piękny hol sześcioboczny, z każdej ściany drzwi do jadalni, salonów, gabinetu i kancelarii. Piękne stiuki, kosztowne tapety, marmurowe kominki i posadzki z różnokolorowego drewna”.  
       
     Pałac otoczony jest starym parkiem, który jest wpisany w rejestr zabytków. Rosło tam dużo pięknych okazów drzew, ale podczas II wojny światowej część z nich zostało wyciętych przez Niemców.  
       
     Majątek został rozparcelowany już podczas I wojny światowej. W latach międzywojennych mieściła się w pałacu dwuletnia szkoła rolnicza, a praktykę młodzież odbywała w tzw. resztówce, pozostałej po parcelacji dóbr ziemskich. Rożnica w tym czasie stała się ośrodkiem postępu i kultury rolniczej.  
       
 

   W okresie powojennym w pałacu umieszczono ponownie szkołę rolniczą z internatem, a w 1953 r. za sprawą wybitnego pedagoga i działacza kulturalno-oświatowego Waldemara Babinicza, przybyłego z pobliskich Pawłowic, powstało liceum kulturalno-oświatowe. W kwietniu 1958 r. nastąpiło oficjalne reaktywowanie Uniwersytetu Ludowego w Rożnicy. Częstymi gośćmi byli znakomici literaci, artyści i naukowcy. Pałac rożnicki gościł w swoich progach m.in. Juliana Przybosia, Władysława Broniewskiego, Stanisława Wygodzkiego, Igora Newerlego, Ernesta Brylla i wielu innych.

Waldemar Babinicz wraz z rodziną opuścił Rożnicę w 1968 r., a właściwie został z tej placówki usunięty. Przygotowywał bowiem wszechstronnie wykształconych ludzi kultury, a miał wychowywać tylko działaczy młodzieżowych.

 
       
 

   W latach 70-tych w pałacu zorganizowano koszary wojskowe dla żołnierzy, uczestniczących w ostatniej wielkiej budowie PRL-u Linii Hutniczo-Siarkowej „LHS”. W 1985 r. obiekt przekazano gminie, która w 2000 r. gmina sprzedała prywatnemu nabywcy, z wyjątkiem oficyn, w którym mieściła się szkoła. Nowy właściciel nie rozpoczął nawet prac porządkowych i w 2008 roku, po przeniesieniu szkoły, obiekt znalazł nowego właściciela nieco lepiej rokującego.... chyba.

   Miejmy nadzieję.

 
       

       

 

 

Materiały źródłowe:

wikipedia