Gliwickie Metamorfozy" - Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic
 

Muzeum Lotnictwa w Krakowie 

 
   www.gliwiczanie.pl

 

 

W Krakowie na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny mieści się obecnie Muzeum Lotnictwa. 

Lotnisko to było jednym z najstarszych lotnisk wojskowych w Europie i najstarszym lotniskiem w odrodzonej Rzeczypospolitej.  Historia tego pola wzlotów jest starsza niż sam wynalazek "silnikowej awiacji". Około 1892 roku na Rakowickich błoniach w charakterze pierwszych statków powietrznych pojawiły się balony obserwacyjne fortecznego oddziału balonowego austriackiego 2 Pułku Artylerii Fortecznej imienia grafa von Bechy'ego. Historyczny moment miał miejsce w 1912 roku gdy podczas wielkich manewrów cesarsko-królewskiej armii po raz pierwszy użyto do obserwacji i kierowania ogniem aeroplanów systemu Etrich Taube. Tym samym na rakowickie łąki już na zawsze zawitała awiacja. Jeszcze w tym samym roku stworzono lądowisko dla austro-węgierskich oddziałów powietrznych - Flugpark 7. W 1916 roku obiekt rozbudowano w oparciu o projekty polskich inżynierów, służących w cesarsko-królewskiej armii..

Dnia 31 października 1918 roku lotnisko rakowickie stało się pierwszą bazą lotniczą odrodzonej Rzeczypospolitej w wyniku przejęcia wraz z całym wyposażeniem przez oddział pod dowództwem polskiego lotnika, kapitana pilota Romana Florera.

Rozwój Krakowa - jego przemysłu i infrastruktury mieszkaniowej spowodował że w 1963 roku podjęto decyzję o zamknięciu lotniska - wtedy zaczął się nowy rozdział w historii tego miejsca.

Zwiedzanie Muzeum zaczynamy od tzw. Małego Hangaru, w którym cofamy się do czasów I wojny światowej. Dla kogoś kto w dzieciństwie zaczytywał się książkami Janusza Meissnera było to jak spotkanie z dobrymi znajomymi....

Następnie przechodzimy do historycznego hangaru 2. Pułku Lotniczego. Mieszczą się w nim eksponaty pochodzące z okresu międzywojennego, II wojny światowej i późniejsze. Można tu znaleźć tak sławne konstrukcje jak Spitfire LF Mk i polskie konstrukcje RWD.
Na powyższym zdjęciu widoczny jest samolot skonstruowany przez Niemców z myślą o wojnie ale pod pretekstem wykorzystania w czasie Olimpiady w Berlinie w 1936 roku. Istnieją w Europie tylko 2 egzemplarze tego samolotu.
Następnie udałam się na spacer aleją Migów - na wolnym powietrzu stoją wszelakie konstrukcje Migów jakie były dostępne - ale nie tylko, samoloty turystyczne, transportowe, helikoptery, popularne "Dromadery" i wiele innych.

 

 
   
 

 
 

 
 

 
   
  Na koniec odwiedziłam tzw silnikownię - hale w których wystawiono silniki lotnicze - od najstarszych tłokowych po odrzutowe.  
   
 

 
 

 
 

 
   
  Muzeum Lotnictwa Polskiego to miejsce, gdzie co roku odbywa się wiele atrakcyjnych imprez. Najważniejsze z nich to Małopolski Piknik Lotniczy i Noc Muzeów. Ponadto organizowane są też imprezy związane z szeroko pojętą techniką, jak rajdy zabytkowych samochodów, pokazy makiet kolejowych i zabytkowych autobusów, a także imprezy zupełnie z techniką nie związane - koncerty muzyki poważnej i rockowej czy spektakle teatralne.

Warto się tam wybrać w jakiś wolny weekend - naprawdę!!!!

 

 

 

Informacje z wydawnictwa "Muzeum Lotnictwa Polskiego"

 

Zdjęcia: Ee