Gliwickie Metamorfozy" - Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic

 

Stadion Realu Madryt im. Santiago Bernabeu

- Gliwiczanie odwiedzili

 

   www.gliwiczanie.pl

 

 

A teraz coś dla miłośników piłki nożnej - stadion Santiago Bernabeu z bliska!
Podstawowe dane Nazwa: Santiago Bernabeu Adres: Concha Espina 1, 28036 Madrid Pojemność: 80 000 miejsc Wymiary: 106 x 70 metrów Pierwszy mecz: 14 grudnia 1947

(Real) Madrid Club de Fútbol oficjalnie powstał na początku XX wieku, dokładnie 6 marca 1902 (wtedy na dobre ta dyscyplina sportu "rozkręca" się w Hiszpanii) roku. Jednak nieoficjalne wieści niosą, że pod taką nazwą występowano jeszcze pod koniec wieku XIX.
W 1943 roku prezydentem Realu został Santiago Bernabeu. Jednym z priorytetowych planów nowego prezydenta, byla budowa nowego, dużego stadionu. Dotychczasowy stadion Chamartin, był juz zdecydowanie za mały. W 1945 roku pełną para ruszyła budowa nowego obiektu. Nowy stadion był gotowy juz dwa lata później. Inauguracja był mecz z portugalskim klubem Os Belenenses 14 grudnia 1947 roku. Byl uważany za jeden najpiękniejszych i najnowocześniejszych stadionów świata. Jego pojemność wynosiła wtedy 75.342 miejsc. W 1954 roku, miała miejsce przebudowa stadionu. Jego pojemność wzrosla az do 125 tysięcy miejsc i stal sie przez to jednym z największych stadionów na świecie. Od 1957 roku zaczął być nazywany juz nie jako Chamartin, ale jako Estadio Santiago Bernabeu. Ówczesny prezydent Królewskich, został w ten sposób odznaczony, za swoje zasługi dla klubu.

Obiekt ten stal sie świadkiem największych sukcesów w historii Realu. Królewscy w latach 1955-1960 zdobywali pod rząd piec Pucharów Europy. W drużynie grał wtedy najlepszy strzelec w historii klubu, Alfredo Di Stefano. Były tu rozgrywane min.: finał Pucharu Mistrzów w 1957 i 1964. Obchodzone tu były tez liczne uroczystości związane z Realem, jak np. 75 rocznica założenia klubu w 1977 roku. Estadio Santiago Bernabeu gościł tez wielokrotnie finały Pucharu Króla. W 1982 stadion przeszedł kolejna modernizacje. Było to związane z organizacja Mistrzostw Świata. Zostało zamontowane zadaszenie, a pojemność obiektu wynosiła wtedy 105 tysięcy miejsc. Rozegrany został tu finał mundialu, pomiędzy reprezentacjami Włoch, a RFN. Drużyna Włoska wygrała 3-1.

Na początku lat dziewięćdziesiątych, zaostrzyły przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Z tej przyczyny stadion musiał być ponownie przebudowany. Miało to miejsce w 1992 roku. Znacznie zmniejszyła sie pojemność- ze 105 tys. do 75 tys. miejsc. Obiekt zyskał za to nowocześniejsza sylwetkę.

 

W dni, w których nie są rozgrywane mecze stadion udostępniany jest zwiedzającym Zorganizowany jest tzw. Tour Bernabeu - zwiedzanie stadionu wyznaczoną trasą (oczywiście po wykupieniu biletu).
 


1 - szczyt korony stadionu - widok zapierający dech

2 - zbiór trofeów - ekspozycja wszystkich trofeów zdobytych przez klub "królewskich" przez wszystkie lata
3 - środkowe piętro widowni - z platformami dla kamerzystów

4 - najniższe piętro widowni - zmiana perspektywy

5 - loże działaczy

6 - murawa i ławka rezerwowych
  7 - szatnia  

8 - press room - tu udzielane są wywiady po meczach

9 - firmowy sklep - nabyć można gadżety i pamiątki firmowane marką Realu Madryt z atestem autentyczności


1. Wjeżdżamy windą na szczyt stadionu     
  Te dziwne urządzenia stojące na murawie to specjalne lampy doświetlające trawę na połowie znajdującej się akurat w cieniu - by murawa była jednakowa na całej powierzchni  
     
 

 
     

 

2. Sale trofeów - jest ich tyle, że nie wiadomo w którą stronę patrzeć. Poza pucharami, złotymi piłkami, złotymi butami i innymi metalowymi nagrodami znaleźć tu można buty najlepszych graczy, koszulki pierwszych zawodników Realu i oczywiście mnóstwo zdjęć - prawie wszystkich składów zespołu.

 

 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
     
 

Poznajecie tego tam u góry?

 
     
 

 
     
  To jest tablica informacyjna o krajach pochodzenia zawodników zagranicznych którzy kiedykolwiek grali w Realu. A jakże, jest flaga Polski.  
     
 

 
     
 

 
     
 

Aktualny skład

 
     
 

3. Środkowe piętro

 
 

 
 

 
     
  4. Zmiana perspektywy - schodzimy niżej  
     
 

 
 

 
 

 
     
  5. Loże działaczy - w czasie meczy nad ławką rezerwowych siedzą działacze klubu, zawodnicy nie grający i wszelkie osobistości związane z klubem. Foteliki jakby trochę lepsze.......  
     
 

 
     

 

6. A teraz na murawę

 

     
 

 
     
 

Lampy z bliska

 
     
 

 
 

 
 

 
 

 
     
 

Czy to na tym miejscu wysiaduje Dudek?

 
     

 

7. Szatnia

 
  Przejściem dla zawodników (tym którym wybiegają na murawę by zagrać mecz) wchodzimy do szatni  
     
 

 
 

 
 

 
 

Fajnie mają - służbowe jacuzi

 
     
 

 
     

 

8. Press room

 

     
 

 
 

 
     
  I tu skończę wycieczkę. Wprawdzie został jeszcze sklep, ale tam robiłam zakupy a nie zdjęcia. Mój mąż wzbogacił się o oryginalny szalik kibica. Teraz leżąc na kanapie przed telewizorem w czasie meczu  Real-u będzie mógł robić zadymy.....  

 

 

Tekst: Realmadrid.pl, informator "Tour Bernabeu"

Zdjęcia: Ee