Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic

 

 

Palmanova - miasto idealne

 

Gliwiczanie odwiedzili

 

   opracowanie i zdjęcia: Ewa Hordyniak

 

   www.gliwiczanie.pl

 
W północno-wschodnich Włoszech, w regionie Friuli-Wenecja Julijska, tuż przy granicy ze Słowenią znajduje się miasto, które z powietrza wygląda, jakby ktoś je narysował przy linijce lub wyciął foremką do ciasta. Ma kształt idealnej gwiazdy albo jak twierdzą niektórzy płatka śniegu.
W XV i XVI w. wśród architektów pojawiła się utopijna idea stworzenia “miasta idealnego”. Chodziło o zachowanie niezwykłego porządku, precyzyjnie dobranych proporcji budynków i ulic. Architekci i filozofowie chcieli stworzyć świat, w którym będzie zachowana równowaga pomiędzy wszystkimi klasami społeczeństwa. Pierwszym i najsłynniejszym miastem zaprojektowanymi, jako miasto idealne była właśnie Palmanova.
Palmanova została założona 7 października 1593 roku. Autorem projektu miasta był Vincenzo Scamozzi, wenecki architekt, autor wielu kościołów, placów i rezydencji. Jednak urzeczywistnienie wizji miasta idealnego przewyższyło jego dotychczasowe dokonania.
Poza Włochami idealne miasto znajdziemy w Holandii (Brielle), w Polsce na tych samych zasadach zbudowano Zamość. Jednak tylko Palmanova zachowała do naszych czasów wygląd sprzed ponad 400 lat, niezmiennie zachwycając swoją idealną formą.
     
   
     
Centralnym punktem miasta jest sześciokątny plac - Piazza Grande, przy którym znajdują się najważniejsze urzędy w Palmanova. Ma on powierzchnię 30 000 m kw. i stanowi początek sześciu wychodzących z niego symetrycznych ulic, z których każda ma tę samą szerokość.
 
     
  Obok ratusza najważniejszym elementem Piazza Grande jest katedra, którą wzniesiono w 1636 roku. 140 lat później zbudowano przy niej dzwonnicę, która celowo była niższa niż inne tego typu konstrukcje. Tym samym nie była widoczna spoza murów miejskich.  
     
  Przez 200 lat miasto pozostawało pod panowaniem Republiki Weneckiej. Później wpadło w ręce Napoleona, który urzeczony pięknem Palmanova postanowił je dostosować do XIX-wiecznych standardów sztuki wojennej. Obecnie, ze względu na unikalną i kompletnie niezmienioną od setek lat formę, miasto znajduje się na liście UNESCO.  
 
Bramy wjazdowe - na szczególną uwagę zasługują trzy monumentalne bramy na wjeździe do miasta z każdej strony. Zostały zbudowane w XVI w. Obecnie, z uwagi na ich szerokość, ruch sterowany jest wahadłowo przez sygnalizację świetlną.
 
   
   
   
     
  Palmanova miała być nie tylko piękna, ale i zdolna przetrzymać ataki wojsk tureckich. Forma gwiaździstego fortu ułatwiała obronę miasta - fosy (mokra i sucha), dziewięć bastionów czy liczące 7 km długości dwa pierścienie murów obronnych stanowiły przeszkodę nie do sforsowania.  
     
   
   
   
powyżej budynek prochowni z czasów Napoleona
 
   
   
   
     
  Dziś Palmanovę zamieszkuje ok. 5400 osób. Mimo historycznego znaczenia ruch turystyczny jest tu niewielki. Mieszkańcy utrzymują się ze znajdującego się 2 km dalej outletu, gdzie zatrudnienie ma wiele osób. Centrum gospodarczym jest pobliskie Udine.  


Po Palmanova chodziła: Eewa Hordyniak
info: Wikipedia, www.
turystyka.wp.pl