Gliwickie Metamorfozy

August Wilhelm Hegenscheidt 9.10.1823–1.03.1891

Małgorzata Malanowicz

Gliwice 2005
www.gliwiczanie.pl gliwickie_metamorfozy@op.pl  

 

 

       

   Pochodził z Westfalii. Na Śląsk przeprowadził w 1852 roku. Odziedziczył po ojcu ogromną sumę 6000 talarów, ta fortuna i pieniądze pożyczone od braci pozwoliły mu na zbudowanie niewielkiego warsztatu nieopodal Kanału Kłodnickiego. W 1857 roku Wilhelm wybudował pierwszą na Śląsku walcownię drutu i bez przerwy rozbudowywał swój zakład. Jego wyroby były swego rodzaju innowacją - wprowadził na rynek liny stalowe oraz gwoździe produkowane na zimno. Dzięki umiejętnej reklamie i zabiegom (dziś powiedzielibyśmy marketingowym) pomimo początkowych trudności zdominował rynek. Ponieważ zapotrzebowanie na jego wyroby stale wzrastało – powiększał produkcję, a  w  roku 1865 zakupił katowicką hutę Baildon co pozwoliło jeszcze znacznie zwiększyć obroty. W 1887 roku razem ze swoim najpoważniejszym konkurentem - Caro, założył koncern Obereisen - najpotężniejszy koncern na Śląsku w tamtym czasie.  

   Był człowiekiem bardzo religijnym, uczciwym i wymagającym punktualności, rzetelności i czystości. Znany był również z filantropii – ufundował Szkołę Przemysłową (dziś V LO), szkołę przy ul. Jana Śliwki (dawniej Hegenscheidt Strasse), stadiony, korty i łaźnie.  

       
   Z jego posiadłości zachowały się do dziś jedynie – w Gliwicach przy ulicy Zygmunta Starego 9  stajnia oraz budynek gospodarczy natomiast w Ornontowicach okazały pałac z przepięknym parkiem.

   Więcej o związkach rodziny Hegenscheidt z Ornontowicami znajdziecie TUTAJ
       

Nieistniejąca willa w Gliwicach - 1910

Zamek w Ornontowicach  

       
     Hegenscheidt miał sześcioro dzieci - urodzony w 1867 roku syn Otto przejął interes po śmierci ojca  i kontynuował go z dużym powodzeniem.  
       
     Grobowiec znajduje się na Cmentarzu Starokozielskim – jest zabytkiem „adoptowanym” przez gimnazjum „Filomata"  
       

zdjęcie z zasobów Archiwum Państwowego w Gliwicach

       
   Grobowiec  wieńczyła  niegdyś figura „Alegoria Industrii” – obecnie znajdująca się na terenie Muzeum Odlewnictwa.

       

 

 

       

Materiały źródłowe:

Grzegorz Więcław i Przemysław Pałka - Gliwicki Magazyn Kulturalny VII/VIII 2003

"Gleiwitzer Heimatblatt"